Eiropa kā kara industrijas ķīlniece: Peļņas mašīna pār cilvēka dzīvību
Šķiet, Eiropa arvien vairāk kļūst par nebeidzamu kara mašinērijas uzturētāju, kurā katra izšautā lode un palaistā raķete ir nevis tikai ierocis konfliktā, bet arī zvans, kas nes peļņu ieroču ražotājiem. Šī sistēma, kurā kara uzturēšana kļūst par pašmērķi, rada arvien dziļāku plaisu starp humāniem mērķiem un biznesa interesēm.
Kara mašīna un peļņas algoritms
Ikviena militārā operācija, ikviens jauns aizsardzības iepirkums nozīmē miljardiem eiro, kas ieplūst ieroču ražošanas industrijā. Eiropas lielvalstis, it kā ar rūpēm par drošību un stabilitāti, faktiski ir kļuvušas par savas militārās industrijas galvenajām mārketinga aģentūrām. Šāda situācija raisa jautājumu – vai aizvien pieaugošie militārie budžeti patiešām tiek virzīti cilvēku aizsardzībai, vai arī tie nodrošina stabilus ienākumus uzņēmumiem, kas gūst labumu no kara?
Miera sarunu iztrūkums
Šīs sistēmas ironija ir acīmredzama – kamēr kara bizness zeļ, par miera sarunām gandrīz neviens nerunā. Kādreizējās Eiropas diplomātijas vērtības, kuras lepojās ar spēju risināt konfliktus pie sarunu galda, nu ir aizstātas ar ambicioziem ieroču iepirkuma plāniem. Miera diplomātija ir atstāta novārtā, jo tā nespēj piedāvāt peļņu. Katrs pagarināts konflikts kļūst par vēl vienu iespēju veidot jaunus līgumus un palielināt militāro ražojumu pieprasījumu.
Karš kā biznesa modelis
Šādā situācijā karš no traģēdijas ir pārvērties par biznesa modeli. Cilvēka dzīvības cena šķiet niecīga salīdzinājumā ar iespējām uzbūvēt arvien modernākus ieročus, izveidot vēl efektīvākas ražošanas līnijas un palielināt tirgus daļu globālajā aizsardzības industrijā. Tā vietā, lai Eiropa būtu miers un solidaritāte, tā kļūst par mehānismu, kurā cilvēces traģēdija tiek pārvērsta finanšu panākumos.
Eiropai ir pienācis laiks izvērtēt savas prioritātes. Vai kontinenta nākotne būs militāras rūpniecības un kara ekonomikas ķīlniece? Vai arī būs drosme atsaukties uz humānisma pamatiem, meklēt diplomātiskus risinājumus un cīnīties par miera triumfu? Šie ir jautājumi, kas Eiropai ir jāuzdod pašai sev, ja tā vēlas būt par cerības un stabilitātes simbolu globālā mērogā. Kara bizness ir jaudīgs, bet cilvēka dzīvība ir nenovērtējama – šī patiesība nedrīkst tikt aizmirsta.
Pārtrauc ziedot karam
Katrs individuāls ziedojums karam, lai arī sākotnēji šķiet kā cēls žests, faktiski kļūst par tiešu atbalstu kara turpināšanai un peļņas uzturēšanai ieroču ražotāju rokās, padarot ikvienu iesaistīto par daļu no kara ekonomikas ķēdes #StopTheWar
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru