Donald Trump nesen izteicis vairākas provokatīvas piezīmes par iespējamu militāru spēku izmantošanu, lai iegūtu Panamas kanālu un Grenlandi, kā arī par "ekonomisku spēku", lai anektētu Kanādu. Šie izteikumi ir ne tikai neparasti un satraucoši, bet arī raisa nopietnas pārdomas par to, kādus vērtību un politikas pamatus viņa domas atspoguļo.
Pirmkārt, tāda veida piezīmes par militāru vai ekonomisku spēku izmantošanu, lai iegūtu citas valstis vai teritorijas, ir tieši pretrunā mūsdienu starptautiskajām attiecībām, kas balstās uz mieru, diplomātiju un starpvalstu sadarbību. Šādas idejas var novest pie milzīgas globālas nestabilitātes un konflikta, ņemot vērā, ka šādas rīcības apdraudētu gan starptautisko tiesību ievērošanu, gan lielo valstu attiecības.
Trumpu piezīmes par Kanādu arī ir īpaši izšķirīgas. Viņš daudzkārt ir norādījis, ka Kanāda, iespējams, vajadzētu kļūt par 51. Amerikas Savienoto Valstu štatu. Tā kā Kanāda ir suverēna valsts ar bagātu vēsturi, kultūru un politisko sistēmu, šāda ideja izklausās kā nejēdzīgs mēģinājums pieņemt citu valsti kā daļu no ASV, ignorējot tās iedzīvotāju gribu un starptautiskās tiesības.
Šādi izteikumi var šķist kā retorika, kas saistīta ar Trumpa raksturīgo tiešo un bieži vien neapdomīgo komunikācijas stilu. Tomēr tiem ir arī potenciāli bīstama ietekme, jo tie var veicināt negatīvas attiecības ar kaimiņvalstīm, mazinot uzticību diplomātiskajiem kanāliem un radot nevajadzīgas domstarpības.
Kopumā šie izteikumi ir ne tikai neapdomīgi, bet arī sniedz mājienu par autoritāriska veida domāšanu un viedokļiem, kas var šķist apšaubāmi modernā demokrātiskajā pasaulē. Šādā veidā veicināt valstu politisko pārvērtību, izmantojot spēku vai ekonomisku pārspēku, ne tikai apdraud miera saglabāšanu pasaulē, bet arī var negatīvi ietekmēt globālās sabiedrības uztveri par demokrātiju un tiesiskumu.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru