12 februāris, 2025

Vēja parki. Apsurdā realitāte

Filozofisks skatījums uz kaitīgumu

Vēja enerģija tiek uzskatīta par vienu no tīrākajiem un ilgtspējīgākajiem enerģijas avotiem, un tās izmantošana pieaug visā pasaulē. Taču šīs tehnoloģijas ieviešana bieži vien nes ne tikai vides ieguvumus, bet arī problēmas, ko daži no mums mēdz ignorēt. Vietējie bāleliņi, kas dzīvo apgabalos, kur tiek plānoti vēja parki, bieži izrāda spēcīgu atbalstu šiem projektiem. Līdzīgi kā citiem sabiedrības slāņiem, kas vēlas piekļūt "zaļai" enerģijai, tas ir kļuvis par modernu tendenci, ko atbalsta ar cerībām par nodarbinātības iespējām un ekonomiskajām priekšrocībām. Taču vai viņi ir patiesi apzinājuši visu vēja parku ietekmi uz viņu vidi un dzīves kvalitāti?

Trokšņi – dzirdamā un nedzirdamā kaina

Viens no visbiežāk izskanējušajiem argumentiem pret vēja parkiem ir trokšņu piesārņojums. Lielie vēja turbīnu rotori rada konstantu skaņas fonu, kas var būt traucējošs gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Cilvēkiem tas var radīt miega traucējumus, paaugstinātu stresu un pat garīgās veselības problēmas. Taču, ja mēs pievērsīsimies dziļāk, trokšņi no vēja parkos ir ne tikai dzirdamie skaņas viļņi, bet arī infraskaņas, kas ir ārpus cilvēka dzirdes spektra. Šie zemfrekvences viļņi var traucēt dzīvniekiem, īpaši tiem, kuru ekosistēma ir ļoti jūtīga pret apkārtējo vidi, piemēram, dažiem jūras putniem un dzīvniekiem, kas dzīvo tuvumā piekrastes zonās.

Elektromagnētiskie lauki – neredzamais drauds

Vēl viens būtisks faktors ir elektromagnētisko lauku izveide, ko rada vēja turbīnas un to pieslēgums elektrotīkliem. Šie lauki var ietekmēt dzīvnieku, piemēram, migrējošo putnu un dzīvnieku, orientēšanās spējas. Putni, kas izmanto Zemes magnētisko lauku kā ceļa norādes, var tikt apmaldījušies vai novirzīties no saviem ierastajiem migrācijas ceļiem. Ja šie elektromagnētiskie lauki ir pārāk spēcīgi vai ir pastāvīgi, tie var izraisīt ilgtermiņa traucējumus dzīvnieku bioloģiskajās funkcijās, padarot viņus neaizsargātākus pret dabiskajiem draudiem.

Biotopu iznīcināšana – dabas līdzsvara izjaukšana

Vēl viena no nopietnajām problēmām, kas saistītas ar vēja parku attīstību, ir biotopu iznīcināšana. Lai uzbūvētu vēja parkus, bieži tiek iznīcināti meži, lauksaimniecības zemes vai citas ekosistēmas, kas līdz šim bija būtiskas dažādu dzīvnieku un augu sugām. Tādas darbības, kā mežu izciršana, zālāju platību samazināšana vai upju un ezeru tuvuma traucēšana, var novest pie dzīvotnes zuduma un bioloģiskās daudzveidības samazināšanās. Šāda dabas līdzsvara izjaukšana var radīt nevēlamas sekas, kas izpaudīsies daudzās nākamajās paaudzēs, kad apdraudētas sugas nespēs atgūties.

Pēc ekspluatācijas beigām – vai mēs esam gatavi?

Vēl viens svarīgs jautājums ir, kas notiek ar vēja parku infrastruktūru pēc tās ekspluatācijas beigām. Lielākā daļa vēja parku tiek būvēti, ņemot vērā tikai to darbības laiku, taču ko darīt, kad turbīnas ir novecojušas un vairs nav ekonomiski izdevīgas vai funkcionālas? Bieži vien vecās turbīnas netiek pienācīgi utilizētas, un tās var radīt milzīgus atkritumus, kas ir grūti pārstrādājami. Lielākā daļa turbīnu ir izgatavotas no kompozītmateriāliem, kuru pārstrāde ir sarežģīta, kas nozīmē, ka šie materiāli var gadu desmitiem palikt vidē. Vēja parki, līdzīgi kā citas lielas infrastruktūras būves, rada problēmas, kas kļūst jūtamas tikai tad, kad tehnoloģija vairs nav aktuāla, un tās iznīcināšana prasa lielus resursus.

Elektrības cenas un ekonomiskā ietekme

Vēl viens būtisks aspekts, kas bieži tiek ignorēts vēja parku ietekmes apsvērumos, ir elektrības cenu nesamazināšana, kas bieži tiek piedēvēta šīm tehnoloģijām. Lai gan vēja enerģija tiek uzskatīta par atjaunojamo enerģiju, kas palīdz samazināt atkarību no fosilajiem kurināmajiem, tās īstenotājam bieži vien nākas saskarties ar augstām uzstādīšanas un uzturēšanas izmaksām. Vēja parku būvniecība ir kapitālietilpīga, un to ietekme uz elektroenerģijas tirgu bieži nenoved pie būtiskām cenu samazinājuma patērētājiem. Vēja enerģijas ražotājiem ir jācenšas segt savus izdevumus un rentabilitāti, kas var novest pie tā, ka elektrības cenas pat palielinās, nevis samazinās. Papildus tam, vēja enerģijas ražošana ir atkarīga no vēja apstākļiem, kas var radīt nestabilitāti un nepieciešamību pēc papildu rezervēm, kas arī palielina izmaksas.

Pārdomas

Vēja parki, neskatoties uz to plaši izplatīto reputāciju kā “zaļo” enerģiju, rada virkni nopietnu problēmu, kas, iespējams, tiek novērtētas pārāk virspusēji. Trokšņu piesārņojums, elektromagnētiskie lauki, biotopu iznīcināšana, problēmas ar pārstrādi pēc ekspluatācijas beigām un nesamazinātās elektrības cenas ir tikai dažas no ietekmēm, ko šīs tehnoloģijas var atstāt uz dabu un cilvēku dzīvi. Kad mēs apsveram to, vai vēja parki ir ilgtspējīga izvēle, ir būtiski ņemt vērā šīs ne tik acīmredzamās sekas, un meklēt risinājumus, kā samazināt šos potenciālos kaitējumus.

Varbūt jautājums nav tikai par to, vai vēja parki ir kaitīgi vai nē, bet gan par to, kā mēs spējam saskaņot cilvēces vajadzības un tehnoloģiju attīstību ar dabas aizsardzību un bioloģisko līdzsvaru. Jebkurai cilvēces veiktai rīcībai, lai uzlabotu pasauli, ir jābūt atbildīgai, un vēja parku attīstība nav izņēmums.

Nav komentāru: